تبلیغات
گروه فناوری اطلاعات و ارتباطات (1391-1386) - مقدمه ای بر "در انتظار شکست، در امتداد پیروزی..."

هشتم آذرماه 1376 بود. همه کانگروها آمده بودند تا شکست عقاب و یارانش را ببینند.  آنها فکر میکردند که عقاب به راحتی شکست خواهد خورد. اما عقاب برای پیروزی آمده بود! کانگروها تلاش کردند تا بتوانند عقاب را شکست دهند. اما عقاب جسورانه می جنگید! می جنگید و می خندید. می خندید و می جنگید!! شرایط  دقیقه به دقیقه و ثانیه به ثانیه سخت و سخت تر میشد و وضعیت عقاب و یارانش  بد و بدتر.  اما بعد از سی و دو دقیقه مقاومت و جنگندگی اولین ضربه کاری به عقاب و یارانش وارد شد و شانزده دقیقه بعد ضربه دوم! شرایط برای عقاب و یارانش بسیار سخت شده بود. کانگروها فریاد میزدند و شادی میکردند. به نظر دیگر کار عقاب و یارانش تمام است. اما عقاب مصدوم آسیا همچنان می جنگید! می جنگید و می خندید. می خندید و می جنگید. انگار نه انگار که اتفاقی افتاده است. گویی او انتظار این ضربات را داشت اما در امتداد پیروزی حرکت میکرد! بعد از هفتاد دقیقه در شرایطی که کانگروها جشن پیروزی را گرفته بودند ناگهان شرایط تغییر کرد. کانگروها اولین ضربه را از عقاب و یارانش دریافت کردند و در سکوتی مرگبار فرو رفتند.  در شرایطی که آنها در شوک ضربه اول بودند تنها چهار دقیقه بعد ضربه نهایی را از عقاب و یارانش دریافت کردند. همه در شوک و حیرت بودند!! در کمال ناباوری همگان عقاب و یارانش موفق شدند! آری عقاب تلاش کرد و غزال تمام کرد! آنها  ناامید نشدند و در امتداد پیروزی  حرکت کردند. آنها شایسته پیروزی، افتخار و بزرگی بودند.

در پایان عقاب در پاسخ به این سوال که وقتی گل را دریافت می کردی چه احساسی داشتی گفت: به گل خورده فکر نمیکردم و تلاشم را  میکردم که تمرکزم را از دست ندهم و  گلهای بیشتری دریافت نکنم. یعنی اینکه اگر در طول امتحانات درسی را خراب کردیم ...


سه شنبه 30 خرداد 1391 10:48 ب.ظ
من ورودی 86 هستم و به سختی تونستم معدل 14 رو داشته باشم درسته نمره افتاده ها رو حساب نکردن اما خیلی چیزای دیگه بود که شرایط رو سخت میکرد مثل نمره منفی. اما به هر حال باید با شرایط ساخت و به فکر پیشرفت بود
پاسخ گروه فناوری اطلاعات : سلام. فکر میکنم دیگه در این مورد صحبت نکنیم بهتر باشه. من فقط هدفم کمک بود و اینکه پیشرفت در هر شرایطی ممکن هست...
سه شنبه 30 خرداد 1391 07:28 ب.ظ
سلام
اتفاقا من هم مثل این دوست عزیز بودم. ترم اول مشروط شدم اما همین باعث شد تا به فکر بیفتم و بتونم 8ترمه درسم رو تموم کنم با اینکه اکثرا بهم میگفتن نمیشه زودتر از 9 ترم تموم کرد.
من به شکستهای گذشته فکر میکنم و تمام سعیم رو میکنم تا اونا رو تکرار نکنم و در این راه از خدا کمک میخوام که خدا هم همیشه کمکم میکنه
هیچوقت خدا و کمکهاش رو فراموش نکنید.در مورد خودم باید بگم که همیشه تو تمام لحظات خدا کمکم کرده
پاسخ گروه فناوری اطلاعات : سلام. موفق باشید.
سه شنبه 30 خرداد 1391 05:19 ب.ظ
سلام استاد من حرفای اون فرد رو توی نظر قبلی خوندم و یه چیزی به ذهنم رسید که بگم! ایشون گفتن که 8 ترمه لیسانس گرفتند این به این معنیه که ایشون احتمالا جز ورودی های قبل 87 هستند چون ورودی های 87 ترم گذشته براشون 8 محسوب می شد و استاد به این جهت ایشون معدلشون بالا بوده که تا قبل 87 نمره ی هیچ درس افتاده ای رو توی معدل اثر نمی دادند یعنی ایشون اگه یه درسیو چندبار هم افتاده بودند بازم نمره ی قبولیشون وارد میشه من خودم کسایی رو میشناسم از ورودی های 86 توی دوستانم که اصلا یک ساعتم کلاس نمیان اما معدلاشون بالای 17 هستش و اصلا هم به اندازه ی شاید خیلی از بچه های بعد 86 درس خون نیستند!!! درواقع فقط خوش شانس بودن!!! شاید این به نظر هرکسی نکته ی بی اهمیتی بیاد اما وقتی بذاریدش کنار امتحانایی که با کارشناسی ارشد و برون مرزی و گاهی با رشته های دیگه مثل برق مشترک برگزار میشه اونوقت میشه یه نکته ی مهم !!! من خودم کسایی رو دیدم از ورودی های 87 که این ترم ترم آخرشون بود اما همشون معدلاشون به 14 هم نمی رسید!البته کسانی هم هستند که معدلاشون بالاست اما میتونم با اطمینان زیادی بگم که اونا از قبل شرایط مناسب تری داشتن یعنی مثلا دارن کاردانی به کارشناسی میخونن! امید داشتن و برنامه داشتن و درس گرفتن از گذشته می تونه خیلی کمک کننده باشه اما تو این شرایط ..... استاد صراحت منو ببخشید اما برای شاید 90 درصد بجه ها این فقط یه حرف قشنگه چون بعد 87 شرایط بالا بردن معدل خیلی تغییر کرده! و اگه این رو با شرایط دانشگاه های دیگه مقایسه کنید اونوقت متوجه میشید که اگه ایشون فقط امید و برنامه ریزی داشتن ما زره فولادی داریم که بازم امید داریم و داریم ادامه می دیم !
پاسخ گروه فناوری اطلاعات : سلام. در مورد این دوستمون که در نظر قبلی فرمودند معدلشون هفده شده ایشان بعد از ظهر خودشون را به من معرفی کردند. بله ایشان ترم اول مشروط شدند و ورودی 87 هستند و ترم قبل معدلشون (نه معدل کلشون) هفده شد واین ترم هم ده واحد بیشتر ندارند و انشاا... هشت ترمه تمام خواهند کرد. در مورد نظر شما هم برای نظر شما احترام قائلیم. البته این نکته را هم باید در نظر داشت که در چند سال گذشته شرایط ساده تر نبوده و سوالات تستی نمره منفی داشتند. اکثر دروس به علت کمبود استاد خوخوان بودندو ... . به هر حال اختیار با خودتون هست. میتونید مثل نظری که اینجا دادید وقتتون را برای توجیه عدم موفقیتون قرار بدید و یا میتونید به فکر پیشرفت باشید!
سه شنبه 30 خرداد 1391 02:09 ب.ظ
The brightest future will always be based on forgotten past You can’t go forward in life until You let go of your past failures and heartaches
پاسخ گروه فناوری اطلاعات : Great!
سه شنبه 30 خرداد 1391 01:47 ب.ظ
سلام و خسته نباشید
با تشکر از زحمات شما استاد گرامی. بطور اتفاقی نظرات وبلاگ رو خوندم و میخوام من هم نظرمو بعنوان یک دانشجو بگم. همانطوری که همه دوستان واقفند موفقیت در دانشگاه پیام نور احتیاج به تلاش فراوانی داره و مهم تر از تلاش، روحیه خستگی ناپذیر داشتن در برابر تمامی اتفاقاتی که در طول تحصیل برای خیلی از ما میفته که شاید کوچکترین اون، پاس نشدن یک درس باشه. اما همانطوری که استاد فرمودند مهم بررسی علت است، و ما باید راه حل معادله موفقیت را پیدا کنیم، با داشتن باور، اندیشه، روحیه، انگیزه، تلاش، استقامت و... .با یک احساس عالی و انرژی مضاعف دوباره و حتی چند باره تمامی موانع سر راه را برداریم (و اگر توان برداشتن مانع را نداشتیم، از روی آنها بپریم!). من دانشجوی پیام نور هستم که ترم اول مشروط شدم، چند درس تخصصی رو با نمره ناپلئونی پاس کردم و شرایطم طوری بود که حتی 9 ترم هم برام کافی نبود تا فارغ التحصیل بشم و حتی تا پای انصراف از رشته هم رفتم! اما تونستم با کمک خدا و تلاش درست و برنامه ریزی دقیق معدل خودم رو به بالای 17 ارتقا بدم و ترم 8 درسمو تموم کنم. "شکست انسان را به تفکر وامی دارد و به او می فهماند که چه کاری را نباید بکند پس از شکست هایت نترس، کسی که شکست نخورده معنای واقعی زندگی را درک نکرده است، به مفهوم ایمان پی ببرید و بدانید که ایمان جز اندیشه شما نیست، بنابراین به هرچه می اندیشید همان را خلق می کنید."

با آرزوی موفقیت روزافزون برای تمامی دوستان عزیز
پاسخ گروه فناوری اطلاعات : سلام. متشکرم. البته دوست داشتم که خودتون را (حداقل به من) معرفی کنید.
سه شنبه 30 خرداد 1391 10:18 ق.ظ
سلام استاد اینکه میگید به اشتباهات گذشته فکر نکنید تو حرف ساده ست ولی تو عمل...برای مثال خود شما چقدر افسوس گذشته رو میخورید.
پاسخ گروه فناوری اطلاعات : سلام. همه در طول زندگی اشتباهات و به اصطلاح شکست هایی دارند و کسی نیست که ادعا بکنه که همه کارهاش درست بوده و از این بهتر نمیشده عمل بکنه. اما تفاوت اینجاست که بعضی ها اراده دارند و شکست ها و کم تجربگی ها گذشته را با کوشش و تلاش و تفکر و تعقل تبدیل به فرصت و پیروزی میکنند و بعضی ها چنین ویژگی را ندارند. اتفاقا باید به اشتباهات گذشته فکر کرد تا در آینده دیگه اونها را تکرار نکنیم. به زبان ساده مثلا وقتی فردی یک درس را می افته کاملا نا امید میشه و زانوی غم بغل میکنه و با صحبتهایی مثل اینکه درس سخته و سوالات رو سخت میدن و در توان من نیست پاسش کنم یا توجیهاتی مثل اینکه سرکار میرم و شرایطم با بقیه فرق میکنه و ... مقدمه را برای افتادن ترم بعد و شکست بعدی هم آماده میکنه. اما یکی دیگه میشینه و فکر میکنه که دلیل افتادن درس چی بوده و میگه هر طور شده برای ترم بعد باید با نمره خوب پاسش کنم. سوالات رو بررسی میکنه که کجاها کم کاری کرده بوده، میره با استاد مشورت میکنه و اینکه چه منابعی خوب هست و نمونه سوالات ترم های قبل را سعی میکنه پیدا بکنه و حتی اگر هم سرکار میره میاد یک برنامه ریزی میکنه که مثلا برای پاس کردن این درس اینقدر زمان در طول ترم میخواد و مثلا شبها از ساعت 2 تا 3 این درس را میخونم و.... اتفاقا اکثر دانشمندان سطح اول دنیا افرادی بودند که وضعیت مالی زیاد مناسبی نداشتند و هم سرکار میرفتند و هم مطالعه میکردند. باز یک بار دیگه این جمله را اینجا کپی میکنم:
I always choose not to live my life in the past. It does no good to go back to something that you can’t change. The past shows us what we need to change to move forward and improve.
دوشنبه 29 خرداد 1391 09:22 ب.ظ
سلام
عیدتون مبارک
پاسخ گروه فناوری اطلاعات : سلام. ممنون. عید شما هم مبارک.
دانشجو
دوشنبه 29 خرداد 1391 01:05 ب.ظ
سلام استاد. تشریحی معماری مرکز همدان رو کی میزارید رو سایت؟ تورو خدا کمک کنید کسی یه کوچولو کم داشت نیفته با تشکر
پاسخ گروه فناوری اطلاعات : سلام. فعلا هیچ گونه برگه ای جهت تصحیح به من داده نشده.
ahmad reza
دوشنبه 29 خرداد 1391 10:00 ق.ظ
سلام استاد ممنون که از وبلاگ ما بازدید کردید
چشم استاد با هم همکاری میکنیم تا فقط یدونه وبلاگ داشته باشیم
پاسخ گروه فناوری اطلاعات : سلام. بسیار عالی!
Ahmad reza
دوشنبه 29 خرداد 1391 01:04 ق.ظ
سلام استاد متن زیبایی بود ممنون از شما امیدوارم ما هم بتونیم در مواجه با مشکلات از خودمون صبر و شکیبایی نشون بدیم
پاسخ گروه فناوری اطلاعات : سلام. صبر و شکیبایی برای یک پیرزن نود ساله و البته صبر و شکیبایی و کوشش و تلاش و حمله به مشکلات برای یک جوانان قوی و سرحال مثل همه شما. در مورد وبلاگتون هم باید بگم که وبلاگی خوبی دارید و رد پای چند مهندس فعال و با انگیزه و بروز رو در وبلاگتون میشه مشاهده کرد. فقط در مورد کلمه it بهتر هست که از فناوری اطلاعات استفاده کنید و یا حداقل از حروف بزرگ لاتین استفاده کنید یعنی IT. چون IT مخفف دو کلمه هست. در نهایت خیلی بهتر هست که همه با هم همکاری کنید و یک وبلاگ بزنید. اینکه هر کس به اسم دانشجویان دانشگاه یک وبلاگ نوشته چندان جالب نیست.
یکشنبه 28 خرداد 1391 11:41 ب.ظ
سلام استاد. خسته نباشید. میشه یک کمی در مورد متن توضیح بیشتری بدید؟ چرا کانگرو؟چرا عقاب!؟ ممنون
پاسخ گروه فناوری اطلاعات : سلام. انتظار میره که دیگه همه متوجه بشن! کانگرو نماد استرالیا. عقاب آسیا عابدزاده و غزال خداداد عزیزی!!
یکشنبه 28 خرداد 1391 11:02 ب.ظ
سلام
باز هم متن زیبایی رو قرار دادید با یک نتیجه خوب
پاسخ گروه فناوری اطلاعات : سلام. ممنون. اینها داستان نیست و حقیقت زندگی است. کسانی پیروز هستند که در سختترین شرایط هم دست از تلاش و کوشش برندارند.
C4TX
یکشنبه 28 خرداد 1391 11:01 ب.ظ
سلام استاد
من هی می گم که این دقایق چه ارتباطی داره و چه نیازی هست که دقیقه ها اینطور دقیق ذکر بشن. پس یک اشاره ای هم به بازی ایران-استرالیا داشته.
به هر حال متن بسیار جالب و آموزنده ای بود و باشد که آویزه گوشمون بکنیم و در هنگام مواجه شدن با شرایط مشابه یاد این نکات پرمغز بیافتیم و با قدرت و روحیه بیشتری تلاش بکنیم و پشت این زمانه ی قدار رو با خاک آشنا بکنیم!
پاسخ گروه فناوری اطلاعات : سلام. بله اون دقایق زمان به ثمر رسیدن گلهای بازی بودند.
یکشنبه 28 خرداد 1391 12:27 ب.ظ
سلام وخسته نباشید خدمت استاد گرامی
سوالای معماری این ترم واقعا ساده بود جوری که از سادگی زیاد به جوابامون شک میکردیم هم تستی و هم تشریحی
انشالله که همه بانمره خوب این درس رو پاس کنن
نظرسنجی هم ایده خیلی جالبیه واینکه طی هفته های آینده مضمونش عوض میشه جالبتر
درضمن متن هم خیلی خوب بود
باتشکر فراوان بابت تمامی زحمات شما
پاسخ گروه فناوری اطلاعات : سلام. ممنون. من هم امیدوارم که همه بچه ها با نمره خوب پاس بشوند.
یکشنبه 28 خرداد 1391 11:49 ق.ظ
خیلی قشنگ بود ممنون استاد
اگر درسی سخت بود (مثل معماری)انقدر باید بخونیم و تلاش کنیم تا نمره خوبی بگیریم
پاسخ گروه فناوری اطلاعات : سلام. بله مهم آخر کار هست که انشاا... باید نتیجه نهایی خوبی داشته باشید. البته این توضیح رو هم برای اونای که سنشون یک مقدار کمتر هست بگم که این متن اشاره به بازی با استرالیا داره. دیشب خداداد اومد تلویزیون و خاطرات زنده شد!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.